Objawy, które mogą kwalifikować do wizyty u urologa

8 czerwca 2021

Sprawdź więcej informacji o urologu w Krakowie prywatnie na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/.

Badanie u urologa wywołuje u wielu pacjentów zakłopotanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako niezwykle krępujące, co sprawia, że osoby, które zauważyły u siebie pewne objawy choroby, nierzadko zwlekają przez wiele tygodni zanim postanowią udać się na wizytę u specjalisty. Takie postępowanie jednak może skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Masz problemy z wypróżnianiem? Zapisz się do urologa!

Zadaniem urologii jest rozpoznanie i leczenie rozpoznaniem oraz leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne między innymi za produkcję hormonów czy usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny metabolizmu białek. Na schorzenia układu moczowego może wskazywać sporo przeróżnych objawów, które w wielu przypadkach są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, że same ustąpią. Na jakie zatem symptomy trzeba zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako przesłankę do bezzwłocznego zapisania się na konsultację z urologiem? Są to zwłaszcza wszystkie zmiany związane z moczem, a więc zauważenie w nim krwi lub ropy, jego ciemniejsza barwa bądź spienienie, ale też przerywany strumień moczu, ból lub pieczenie przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy mogą być również mniej wyraźne, przykładowo opuchnięcie stóp, ból w okolicy podbrzusza lub pleców oraz nadciśnienie tętnicze. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, tym samym panowie powinni umówić się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z utrzymaniem wzwodu, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w nasieniu), ze stulejką czy kiedy dostrzegą zmiany na jądrach bądź prąciu. Należy przy okazji zauważyć, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

Codzienność dyżuru urologa – cystoskopia, leczenie wodniaka jądra i złożone zabiegi

Pacjenci często zgłaszają się do gabinetu urologa w celu konsultacji odnośnie wazektomii, przeprowadzenia biopsji prostaty (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego organu), cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), jak również leczenia torbieli nerek, stulejki bądź wodniaka jądra. Lekarze urolodzy każdego dnia przeprowadzają również mnóstwo trudnych zabiegów, jak m.in. plastyka miedniczek nerkowych, przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Nasze dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]