Nauka pływania dla dzieci – zajęcia ogólnorozwojowe

26 września 2018

Rodzice pragną dla swojej pociechy wszystkiego co najlepsze, dlatego dobrze jest rozpocząć wspieranie rozwoju malucha od pierwszych miesięcy jego życia. Idealnie ten cel spełnia pływanie. Z tej przyczyny nauka pływania dla dzieci cieszy się coraz większą popularnością. Jednak czy przynosi to jakieś korzyści? Od jakiego wieku można z maluchem rozpocząć zajęcia na basenie? Udzielimy odpowiedzi na te zagadnienia.

Nauka pływania dla niemowląt – jakie korzyści daje pociechom?

Naukę pływania dla dzieci, która teraz dostępna jest w większości dużych miast takich, jak Kraków, Wrocław czy Łódź, można rozpocząć się już w 3-cim miesiącu życia malucha. Warunkiem jest jednak wcześniejsza konsultacja z pediatrą, który musi stwierdzić, czy w przypadku danego dziecka nie mają miejsca żadne przeciwwskazania. Nauka pływania to nie tylko świetna zabawa dla pociechy, ale również wspieranie jego poprawnego rozwoju. Ćwiczenia w basenie wpływają pozytywnie na układ oddechowy i układ krążenia, rozbudowują również układ mięśniowy oraz uczą niemowlęta świadomości własnego ciała. Bardzo dobrze odciążają także układ kostno-stawowy, co w późniejszym czasie ma wielką wagę podczas nauki raczkowania oraz chodzenia. Ponadto pływanie rozwija spostrzegawczość i celowość ruchów, gdyż podczas ćwiczeń prowadzone są najróżniejsze zabawy, które dobrze wpływają na koordynację wzrokowo–ruchową. Zalicza się do nich chociażby chwytanie zabawki , która unosi się na powierzchni wody. Zajęcia odbywające się w grupie rówieśniczej to również korzystny wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny pociechy. Natomiast pływanie z rodzicami daje poczucie bezpieczeństwa, pomaga budować zaufanie i umacnia więź emocjonalną.

Nauka pływania dla niemowląt – najważniejsze to wykwalifikowany instruktor

Nauka pływania dla niemowląt będzie naprawdę efektywna oraz bezpieczne tylko wtedy, kiedy będzie odbywać się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Konieczne jest posiadanie przez nich odpowiedniego wykształcenia umożliwiającego prowadzenie ćwiczeń ruchowych z maluchami.