Na czym polega leczenie kanałowe?

6 października 2018

Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest miłym zagadnieniem. Obecnie natomiast, stosując innowacyjne sprzęty i – przede wszystkim – skuteczne leki znieczulające, stomatolodzy są w stanie zagwarantować pacjentom, iż leczenie okaże się w 100% komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne zawsze, kiedy rozwinie się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, przez co stomatolog jest w stanie dostać się do najgłębiej położonych warstw zęba. Dobrze przy tym pamiętać, iż w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, często bardzo zaawansowanych technicznie narzędzi. Jakich?

Leczenie kanałowe – akcesoria

Obok narzędzi ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo istotne są mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba przesyłają do ekranu w zasięgu wzroku stomatologa, minimalizując prawie do zera ryzyko wszelkiego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne będzie także mierzenie długości kanałów. Wypracowanie dużej precyzji umożliwiają specjalne maszyny cyfrowe – endometry. Oprócz tego lekarze stosują także odpowiednie narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane skrócenie wizyty oraz poprawienie samopoczucia pacjenta.

Leczenie kanałowe a kasa chorych

Decydując się na leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, iż nie we wszystkich sytuacjach jest ono refundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom niepełnoletnim. Inni nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie natomiast pełnopłatne. Jeżeli będzie ono potrzebne, powinniśmy wybrać się do dentysty posługującego się odpowiednimi narzędziami oraz wcześniej sprawdzić, co o jego usługach dotychczasowi pacjenci mówią w sieci.