Kiedy wykonuje się biopsję prostaty?

28 grudnia 2020

Potrzebujesz wiadomości o biopsji fuzyjnej prostaty? Dobrze trafiłeś!

Gruczoł sterczowy, inaczej prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem wymiarów oraz formy do włoskiego orzecha. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą objawiają się u panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważne jest jej regularne badanie. Pozwala to rozpoznać przerost lub zapalenie tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem zauważyć niebezpieczne zmiany nowotworowe. Warto zaznaczyć, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie można bagatelizować ryzyka jego możliwego powstania.

Kłopoty z erekcją i mikcją – niepokojące symptomy

Panowie, którzy ukończyli 45 rok życia powinni cyklicznie pojawiać się u urologa, w szczególności jeżeli zauważyli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak problemy w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, trudności z erekcją oraz wytryskiem, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, a także nieregularny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o sporym prawdopodobieństwie rozwoju nowotworu. Aby natomiast mieć absolutną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu jednocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu używa się wyłącznie obrazowania TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to dość krótki zabieg trwającym zazwyczaj ok. 30 minut. Ponadto pacjent pozostaje jeszcze po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, dlatego cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, ponieważ odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Następnie patomorfolog analizuje pobrane wycinki prostaty i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi wszczepione zastawki serca, uczulenie na niektóre leki czy mała krzepliwość krwi. Dlatego też przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasze dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]