Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

25 kwietnia 2022

Cross Linking - poszerz swoje wiadomości!

Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to przypadłość, która bardzo ogranicza codzienną aktywność – obniża jakość widzenia i może wywoływać kolejne schorzenia oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – jak objawia się to schorzenie?

Rogówka to transparentny element oka, który silnie skupia promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, lecz ma wiele receptorów bólowych. Około trzeciego dziesięciolecia życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem i uwypukleniem w środkowej części. Jest to spowodowane osłabieniem tkanki, która, wedle niektórych teorii, ulega oddziaływaniu rodników. Stożek rogówki wywołuje niezborność oraz miopię, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Chorzy skarżą się także na podrażnienie oczu, czasami występuje też widzenie podwójne. Keratoconus nieraz współistnieje z innymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek wywołanym alergią. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie dolegliwość jest korygowana z wykorzystaniem szkieł korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, później jakkolwiek nieodzowne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – możliwe procedury

Leczenie stożka rogówki może być przeprowadzane za pomocą różnych technik. Aktualnie najskuteczniejszym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Świetne efekty dają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia korygowanie astygmatyzmu lub miopii za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po jakimś czasie udać się na zabieg laserowy, który zupełnie usunie wadę wzroku.

Nasze dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]