Ergonomiczne fotele biurowe – wydatek, który się zwraca

17 czerwca 2021

Czy jesteśmy w biurze, czy mamy komfort pracy zdalnej w domowym zaciszu, spędzanie 8 godzin na zwykłym fotelu jest szkodliwe dla naszego kręgosłupa. Nawet jeśli robimy sobie zalecane przerwy i wstajemy od biurka na szybkie ćwiczenia izometryczne, z czasem odczujemy wpływ źle dobranego siedziska na nasze ogólne samopoczucie. Czy warto zatem rozważyć zakup fotela ergonomicznego?

Cechy ergonomicznego fotela biurowego

Nie każdy fotel przeznaczony do pracy przy biurku można nazwać ergonomicznym. Muszą one spełniać kilka warunków, które zresztą wspomniane są nawet w przepisach BHP. Ergonomiczny fotel biurowy powinien wymuszać prawidłową pozycję ciała, a więc być odpowiednio wyprofilowany, szczególnie jeśli idzie o jego część lędźwiową. Dobrze jeśli fotel posiada zagłówek, który daje oparcie dla głowy. Poza tym, ergonomiczny fotel powinien umożliwiać regulację nachylenia oparcia i wysokości siedziska tak, aby każda osoba z niego korzystająca mogła usiąść opierając całkowicie stopy na podłożu, co zmniejsza ucisk na uda i zapewnia swobodniejszy przepływ krwi w kończynach dolnych. Ergonomiczne fotele biurowe muszą być bardzo wygodne i powinny wyróżniać się wysoką wytrzymałością, wszak spędzamy w nim kilkadziesiąt godzin tygodniowo), a także mobilnością i stabilnością (te dwie ostatnie cechy zapewniają koła obrotowe o pełnym zakresie ruchu w liczbie najczęściej 5 sztuk).

Ile kosztuje krzesło ergonomiczne?

Niestety z uwagi na konieczność spełnienia licznych standardów, wyposażenie biura w krzesła ergonomiczne wiąże się z większym kosztem, niż zakup zwykłych foteli biurowych. W zależności od marki, wielkości i użytych do ich produkcji materiałów, obecnie ich cena waha się od ok 1000 zł do kwot przekraczających tę wartość nawet kilkukrotnie. Jednak osoby, które choć raz miały okazję korzystać z prawidłowo dobranego fotelu ergonomicznego wiedzą, że daje on wyjątkowy komfort pracy. Poza tym, wydatek poniesiony na tego typu krzesło w dłuższej perspektywie chroni przed chorobami kręgosłupa i ewentualnymi kosztami ponoszonymi w związku z pogarszającym się stanem zdrowia.