Drewniane panele podłogowe – poznaj zasady ich montażu

9 czerwca 2020

Panele podłogowe prezentują się równie dobrze, co drewniane podłogi, a kosztują znacznie mniej. Niskie ceny to nie jedyna z dobrych stron paneli podłogowych – ich zamontowanie jest wszak dziecinnie łatwe i każdy poradzi sobie z tym zadaniem bez korzystania z usług fachowców. Jak zatem układać panele podłogowe?

Jaki grunt pod panele podłogowe?

Panele podłogowe należy montować na niezbyt wilgotnym podłożu – maksymalna zawartość wody w wylewce to 3%. Powinieneś pamiętać również o odpowiedniej izolacji – najlepiej nada się do tego folia paroizolacyjna o gramaturze przynajmniej jednej piątej milimetra oraz wełna mineralna. Nigdy nie montuj paneli prosto ze sklepu – najlepiej zrobisz, czekając czterdzieści osiem godzin – dzięki temu ulotni się z nich zbędna wilgoć. Panele i narzędzia już na swoim miejscu?

Jak układać panele podłogowe?

Zabierając się za układanie paneli, pamiętaj o jednym – panele podłogowe powinieneś układać zaczynając od kąta pokoju. Przed ich montażem, upewnij się, czy nie są zepsute, gdyż potem sprzedawca ma prawo nie przyjąć reklamacji. Zadbaj też o temperaturę podłogi – najniższa wartość to piętnaście stopni Celsjusza. Pamiętaj, by układać je wertykalnie względem okna, a w niezbyt szerokich pokojach – zgodnie z orientacją fasad. Zepniesz je za pomocą specjalnych klików – to wytrzymałe i nadzwyczaj proste rozwiązanie.

Dylatacje – daj panelom podłogowym rozszerzać się i kurczyć

Tak, jak wszystkie produkty drewnopochodne, panele podłogowe reagują na skoki temperatury w pokoju. Musisz zatem zapewnić im dylatacje o szerokości minimum dziesięciu milimetrów – do ich zamaskowania możesz wykorzystać listwy podłogowe.

Nasze dane teleadresowe:
Baltic Wood
ul. Fabryczna 6a
38-200 Jasło

Tel.: +48 13 491 65 00
E-mail: [email protected]