Sprawdzenie samochodu przed zakupem – to naprawdę ważne!

13 września 2019

Nabycie samochodu to znaczny wydatek – dla wielu z nas wiąże się więc z podjęciem poważnych decyzji. Wyjątkowo wysokim ryzykiem jest zakup pojazdu z drugiej ręki – etyczność ich właścicieli niestety nierzadko pozostawia wiele do życzenia, a samochód opisywany jako bezwypadkowy i w 100% sprawny, okazuje się mieć „ciekawą” historię i wiele usterek. Na domiar złego nie wszyscy jesteśmy w stanie odkryć potencjalne wady przed realizacją transakcji. Sprawdzanie auta przed zakupem warto więc zlecić profesjonalistom.

Sprawdzenie auta przed kupnem – stan techniczny

Sprawdzenie samochodów używanych jest konieczne, żeby mieć pewność, że pojazd faktycznie jest w takim stanie technicznym, jak deklaruje jego aktualny właściciel. Najlepiej, jeśli samochód sprawdzi profesjonalny, godny zaufania mechanik, niezwiązany w żaden sposób ze sprzedawcą. W szczególności ważne jest to w przypadku zakupu pojazdu od pośrednika czy też z komisu. Czasem firmy, żeby zwiększyć sprzedaż, mają tendencję do przemilczenia informacji o rozmaitych mankamentach i uszkodzeniach, które wpłynęłyby obniżenie ceny. Sprawdzenie auta przed zakupem gwarantuje uniknięcie takich pomyłek i – tym samym – ryzykownych wydatków.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem – sprawdź VIN

Równie znacząca – a czasem nawet bardziej znacząca – jest historia pojazdu. Idzie tu przede wszystkim o dane o ewentualnych stłuczkach, w których brał on udział, przebiegu i wpisach w rejestrach samochodów kradzionych. Sprawdzenie auta pod tym kątem umożliwia tzw. numer VIN (Vehicle Identification Number) i specjalistyczne wyszukiwarki. Przeszukiwanie ich jest płatne, ale zakłady oferujące inspekcję pojazdów gwarantują również dostęp do tej usługi – dzięki niej nie kupimy kradzionego samochodu i ustrzeżemy się wielu innych kłopotów.