Psychologiczne badania operatorów maszyn – po co się je wykonuje?

29 lutego 2020

Sprawdź, kto oferuje badania operatorów Bielsko. Zajrzyj tu

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się z trwającą bardzo długo i bardzo dociekliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który chce poznać nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że takie badania znajdują też zastosowanie na przykład w czasie określania zdolności do zatrudnienia osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: o co w nich chodzi?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie odbiegają znacznie od tych, jakie zobowiązani są przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują skrupulatny wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne i osobowościowe, testy inteligencji oraz testy aparaturowe. Bez wątpienia testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia trzeba podejść w sposób otwarty. Znaczenie ma dokładność i szczerość udzielanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe zdają się mieć szczególne znaczenie w wypadku osób planujących wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji zainteresowanego. Poznając ją sprawdzamy, czy dana osoba będzie umiała w wystarczająco szybki sposób reagować na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają również zdolność do koncentracji uwagi, oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu i widzenia przestrzennego. Wszystko to ma w wypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane wielkie znaczenie.

Badania operatorów: kto je przeprowadza?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może przeprowadzić wyłącznie psycholog posiadający uprawnienia psychologa transportu, a do tego konieczne jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, inaczej można stracić uprawnienia do wykonywania zawodu. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]