Nakazane prawem badania wysokościowe

28 lipca 2020

Dowiedz się, komu zlecić badania wysokościowe Bielsko Biała

Za pracę na wysokości uznaje się wykonywanie czynności na wysokości powyżej trzech metrów ponad ziemią czy podłogą. Dotyczy to zatem robót głównie budowlanych, ale także pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków i osoby reprezentujące wiele innych dziedzin działalności. Jak przebiegają takie badania?

Zakres badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami BHP powinna odbywać się z zastosowaniem właściwych akcesoriów, jest szczególnie niebezpieczna, w związku z tym badania wysokościowe mają na celu wyeliminowanie z niej osób, dla których może wiązać się z zagrożeniem. Pracy takiej nie mogą wykonywać osoby mające zawroty głowy, cierpiące na kłopoty z równowagą bądź mające kłopoty ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi zatem pełna diagnostyka z zakresu okulistyki, laryngologii (co ma wykryć kłopoty z równowagą i błędnikiem) i neurologii. Badania wykonuje się poddając osobę badaną nieskomplikowanym testom przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń. W trakcie badań można też wykryć problemy do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach, ich przeprowadzenie jest więc szczególnie ważne. Nie należy martwić się, iż niezbędne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, bo istnieje możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak często je przeprowadzać?

Badania wysokościowe trzeba przeprowadzić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie oznacza to, że wystarczy wykonać je tylko raz. Mając na uwadze, iż w toku wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty zdrowotne, a także, iż taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego rodzaju należy poddawać się co dwa-trzy lata. Osoby, które mają więcej niż 50 lat, muszą natomiast poddawać się im co rok.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]