Na czym polegają badania operatorów i dlaczego są tak ważne?

15 lutego 2023

Chcesz dowiedzieć się, jak zamówić badania operatorów Bielsko Biała? Nie zwlekaj! Koniecznie odwiedź http://www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/.

Kiedy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je wykonać. Konieczność ich wykonania ten prawo nakłada również na operatorów dźwigów, wózków, koparek i podobnych sprzętów. Dlaczego zachodzi taka konieczność i na czym badania takie polegają?

Czy badania operatorów są obowiązkowe?

Ustawa wyraźnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których doskonała sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Ponadto, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli niedostateczną koncentracją, problemami ze wzrokiem bądź nie dość szybką reakcją. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie należy, i dlatego przeprowadzanie tego rodzaju badań jest niezbędne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się kierowców i operatorów, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Sprawdza się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także prędkość reakcji, zdolność oceny odległości i poziom koncentracji. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż 0,5 godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to zależne głównie od wieku osoby badanej. Przeważnie są to trzy-cztery lata, a w przypadku osób powyżej 50 roku życia – jeden-dwa lata.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]