Implant zęba – jak przebiega zabieg jego wszczepienia?

15 października 2019

Najlepszą metodą na uzupełnienie braków w uzębieniu są implanty stomatologiczne. Sprawdzą się zarówno w przypadku ogólnego bezzębia, jak i braku pojedynczych zębów. Ich najważniejszymi zaletami są naturalny wygląd i stosunkowo nieskomplikowania pielęgnacja – implant zębowy wraz z ceramiczną koronąwygląda tak samo jak prawdziwy ząb. Przed ich zakładaniem nie ma potrzeby szlifowania przyległych zębów, jest to zatem mniej uciążliwe dla pacjenta niż zakładanie mostu czy pełnej protezy. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ów zabieg i jak należy się do niego przygotować.

Implanty stomatologiczne – jak przebiega ich zakładanie?

Zabieg wstawienia implantów zębowych rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia. Poza nim istotne jest też stosowne nastawienie i opanowanie nerwów. W następnej kolejności dentysta wykonuje nacięcie dziąsła. To pozwala na odsłonięcie tkanki kostnej i uformowanie w niej miejsca na implant. W tym celu korzysta się z metod piezochirurgii oraz odpowiednio dobranych wierteł. To niesłychanie skomplikowana część zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wyczuciem i wprawą. Dokładność niezbędna jest również przy umieszczeniu implantu zębowego w łożu. Gdy ten będzie w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a lęk przed odczuciem bólu

Proces wszczepienia implantu zęba budzi w niektórych osobach przerażenie związane z możliwym silnym bólem odczuwanym w czasie zabiegu oraz kilka dni po nim. Na szczęście lęk ten jest kompletnie bezzasadny. Obecnie implantologia dysponuje bardzo wydajnymi lekami przeciwbólowymi, zapewniającymi pacjentowi pełny komfort na fotelu stomatologicznym. Pacjenci wyjątkowo czuli na ból mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego całkowicie usuwającego problem stresu przed chirurgiem-stomatologiem.