Hydroizolacja – zabezpieczenie obiektu przed wilgocią

21 listopada 2019

Podczas budowy dowolnego obiektu, niezależnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie projektowania warto zatroszczyć się o stosowne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przedostać się do niepoprawnie albo w ogóle niezabezpieczonych ścian zmniejszy ich solidność i zdolność do izolacji cieplnej, a także spowodować rozwój chorobotwórczych grzybów oraz pleśni.

Które elementy budowli należy chronić hydroizolacją?

Do głównych elementów, jakie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią należą zwłaszcza balkony, piwnice, fundamenty, dachy i tarasy zielone, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośrednią styczność z opadami atmosferycznymi lub wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z profesjonalistami, którzy wskażą, jakie elementy potrzebują zabezpieczenia przed wodą i jakiej technologii warto użyć w stosunku do konkretnych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią warstwę uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z cegły, pustaka wypalanego czy dziurawki rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy zielone hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, by każda warstwa miała spadek zapobiegający gromadzeniu się wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją. Podobnie hydrolizuje się także balkony.

Komu zlecić wykonanie hydroizolacji?

Ważne jest, aby projektowanie hydroizolacji, zlecić kompetentnej ekipie, posiadającej długoletnią praktykę w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, inwestorzy oraz deweloperzy skorzystają na współpracy ze specjalistami w czasie prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów zielonych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, a także montażem węży iniekcyjnych, uszczelek pęczniejących, taśm PVC czy taśm dylatacyjnych. Z kolei na zlecenie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi naprawą, inwentaryzacją oraz uszczelnieniem przecieków wody, naprawą tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.