Hydroizolacja ściany i płyty fundamentowej jest niezbędna

20 listopada 2019

Ochrona fundamentów przed niekorzystnym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najważniejszych etapów budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć wnikająca w mury z czasem doprowadzi do uszkodzenia ich struktury, a wykwity pleśni oraz grzybów za czasem odbiją się niekorzystnie na zdrowiu lokatorów.

Kto przeprowadzi izolację fundamentów?

Projektując budowę obiektu, warto zostawić przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale również w odnawianiu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich błędów wystrzegać się oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w danym przypadku. Wszak wykorzystanie stosownych technologii izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych bądź osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Kluczowa jest również dogłębna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Dzięki niej można zweryfikować czy nieodzowna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy może przeciwwodna (tam, gdzie istnieje ryzyko podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, iż po deszczu fundamenty stoją w wodzie dłuższy czas).

Sposoby hydroizolacji fundamentów

W zależności od rodzaju fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią stosuje się różne strategie. Płytę fundamentową, na której na ogół stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od spodu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej zastosować ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która powstrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie izolacji fundamentów również wypada powierzyć profesjonalistom, ponieważ nagminnym błędem niedoświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących warunków i procedur aplikacji materiałów izolacyjnych) czy też zastosowanie ich tanich substytutów, nie mających podobnych właściwości wodochronnych. Nienależyte ukończenie prac czy użycie materiałów nieadekwatnych do stopnia obciążenia wilgotnością może powodować, iż będzie ona nieefektywna.