Gdzie wykorzystuje się zbiorniki ze stali nierdzewnej?

11 października 2019

Stal nierdzewna to jeden z najstabilniejszych chemicznie stopów. Nie wchodzi w reakcje z kwasami, nie rdzewieje i nie traci swoich właściwości nawet w krańcowych temperaturach. Jest to związane z zawartością chromu, który przy kontakcie z powietrzem wydziela się ze stopu i tworzy na powierzchni niezauważalną warstwę. Ochrania ona stal przed szkodliwym wpływem rozmaitych substancji chemicznych, a także podnosi jej wytrzymałość na niekorzystne warunki. Z tego powodu zbiorniki ze stali nierdzewnej są używane w wielu dziedzinach przemysłu.

Zbiorniki nierdzewne w przemyśle kosmetycznym

Z uwagi na to, iż stal nierdzewna nie reaguje z związkami chemicznymi wykorzystywanymi w procesie wytwarzania kosmetyków, wyprodukowane z niej zbiorniki są na co dzień stosowane w tym przemyśle. Służą one zarówno do składowania znacznych ilości ukończonych już środków, jak i w procesie produkcyjnym. Wymienione wcześniej właściwości powodują, iż zbiornik ze stali nierdzewnej jest też idealnym rozwiązaniem dla zakładów produkujących i przetwarzających paliwa oraz dla branży chemicznej.

Zbiorniki nierdzewne dla branży spożywczej

Zbiorniki stalowe są często używane w rozlicznych fabrykach z szeroko pojętej branży spożywczej – w placówkach gastronomicznych lub zakładach przetwórstwa. W piekarniach, gorzelniach czy browarach wszędzie spotyka się zbiorniki fermentacyjne także wykonane z tego stopu. Oferta podmiotów zajmujących się produkcją zbiorników stalowych cieszy się zainteresowaniem sektora spożywczego w głównej mierze dlatego, że na tego rodzaju naczyniach nie powstaje osad, który sprzyja zanieczyszczeniu ich zawartości dzikimi drożdżami bądź zarazkami.