Gdzie wykonać badania psychologiczne kierowców?

30 września 2019

Tutaj sprawdzisz, kto oferuje badania kierowców Bielsko Biała

Na sytuację na szosach w szczególnym stopniu wpływają umiejętności obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie istotne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz busów. W ich przypadku ważne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji zgodnie z prawem muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ich temat parę zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one formę konwersacji z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są testy na specjalnych maszynach, w czasie których sprawdzana jest postrzeganie prędkości, umiejętność szybkiej reakcji podzielność koncentracji czy dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę podnieść. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne opisy działania urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]