Co warto wiedzieć o oknach zabytkowych?

11 maja 2021

Jeśli szukasz zabytkowych okien, koniecznie sprawdź www.oknostol.com.pl.

Okna zabytkowe zazwyczaj prezentują się znacznie lepiej niż te produkowane współcześnie i są niewątpliwą dekoracją budynków. Walory wizualne to oczywiście ich nie ostatnia zaleta, zaś na ich cenę w dużym stopniu wpływa także wiek. Podobnie jak pozostałe dobra zabytkowe, również okna powinny być remontowane według przepisów – ich remontu nie możemy przeprowadzić samodzielnie z wykorzystaniem dostępnych w sklepach materiałów. Czym jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może wykonać te prace?

Specyfika okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej zdobień niż współczesne. Nie są również otwierane od góry, co sprawia, iż potrzebne stają się lufciki, dzięki którym możemy wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, zrobione są zwykle z drewna – surowca, który ma wiele dobrych stron, lecz potrzebuje częstej konserwacji, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Z tego powodu tak istotne są uprawnienia osób konserwujących okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać specjalistę?

Okna zabytkowe zwykle mają konstrukcję skrzynkową, a ta potrzebuje wysokich kwalifikacji – taki typ okna charakteryzuje się wszak zastosowaniem różnych, obecnie już rzadko widywanych, rozwiązań. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą remontować okien zabytkowych, jeżeli nie zdobyli uprawnień potwierdzających ich umiejętności, które zostały nadane przez urząd ochrony zabytków – w innym razie przyjdzie im zapłacić wysokie kary.

Nasze dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]