Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

24 lutego 2020

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie sposoby terapii okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada technologie i środki, które sprawiają, iż nawet najbardziej skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez dentystę chirurga należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – głównie na skutek postępującej próchnicy albo często powracających stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu odbudowę poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny a efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. Teraz jednak dostępne są środki, które kompletnie eliminują niemiłe odczucia. Ponadto pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie pełnej narkozy.