Które kierunki studiów cieszą się największą popularnością?

15 października 2020

Wybór najlepszego kierunku studiów to kwestia, z którą rok w rok mierzą się dziesiątki tysięcy abiturientów. Nieraz decyzja ta determinuje rozwój przyszłej drogi zawodowej. We wrześniu zaczęły się kolejne tury rekrutacji na studia. Sprawdziliśmy zatem, które kierunki studiów przyciągają największą ilość kandydatów.

Wydziały popularne pośród abiturientów

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków studiów po raz kolejny na pierwszym miejscu znajduje się informatyka. Maturzyści zainteresowani komputerami nierzadko wybierają także kierunki pochodne, które posiadają bardzo duży potencjał przyszłościowy. Są to oczywiście automatyka oraz robotyka, które nie są wszak kierunkami nowymi, jednakże dopiero wraz z rozkwitem technologicznym przestały być traktowane, jako studia dla hobbystów. W przypadku studiów licencjackich, maturzyści starają się z reguły o indeks na kierunkach zarządzanie oraz psychologia. Kolejno w zestawieniach widnieją kierunki ekonomiczne (m.in. rachunkowość i finanse), prawo i administracja, wszelkie filologie (szczególnie angielska) czy budownictwo.

Najwięcej kandydatów na miejsce znajdziemy na kierunkach z dziedziny orientalistyki (japonistyka i sinologia), jak również matematyki. Najtrudniej dostać się również na wydziały związane z grafiką komputerową, filmem i teatrem czy kreowaniem wizerunku. Wypada podkreślić, że spora liczba kandydatów na wybrany kierunek studiów jest zależna nie tylko od jego popularności. Wielu maturzystów składa wszak podania o przyjęcie nawet na parę kierunków jednocześnie.

Jak podjąć właściwą decyzję o studiach?

Rozmyślając o wyborze kierunku należy rozważyć swoje pasje, ale także ewentualne zapotrzebowanie na rynku pracy. Warto aczkolwiek pamiętać, że wybrany kierunek nie określa na zawsze przyszłej kariery zawodowej. Absolwenci studiów pierwszego i drugiego stopnia mogą dowolnie poszerzać swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych. Są one prowadzone na praktycznie wszystkich uczelniach wyższych i na ogół nie ma warunku ukończenia studiów kierunkowych, żeby do nich przystąpić. Wystarczy dysponować tytułem inżyniera, magistra bądź licencjata.

Studencie, zapamiętaj! Czas studiów to okres, kiedy można też dodatkowo zdobywać nowe kwalifikacje m.in. poprzez działanie w studenckich organizacjach czy wolontariatach. Należy wykorzystać te lata jak najlepiej.