Jakie mięśnie pracują podczas jazdy konnej?

6 kwietnia 2022

Jazda konna to sport, który rozwija różne partii mięśni, pozwala wymodelować figurę, wyprostować sylwetkę oraz zrzucić zbędne kilogramy. Jakie mięśnie pracują podczas jazdy konnej? Wyjaśniamy to w artykule.

Jazda konna – jakie mięśnie pracują?

Podczas jazdy konnej pracuje całe ciało jeźdźca – zarówno górne, jak i dolne partie. Największy wysiłek wykonują jednak:

  • uda,
  • łydki,
  • pośladki,
  • brzuch,
  • kręgosłup.

To, że podczas jazdy konnej bardzo intensywnie pracują mięśnie nóg, jest oczywiste – odpowiednio ułożone uda i łydki odpowiadają za utrzymanie równowagi na koniu. Pośladki natomiast pomagają w stabilizowaniu postawy.

Prawidłowy dosiad i pozycja w siodle wymagają prostych pleców, a to oznacza z kolei intensywną pracę mięśni kręgosłupa oraz, co może być nieco zaskakujące, mięśni brzucha (nie bez powodu podczas jazdy konnej brzuch jest praktycznie cały czas napięty). Efektem są silniejsze i lepiej rozciągnięte mięśnie oraz nawyk utrzymywania na co dzień prostych pleców.

Mięśnie podczas jazdy konnej pracują nie tylko dlatego, że wymaga tego utrzymanie się w siodle, ale też po to, aby komunikować się z koniem. Nic więc dziwnego, że trening jeździecki jest na tyle intensywnym wysiłkiem, że czasami skutkuje bólem wynikającym z tzw. zakwasów. Efektem pracy są jednak silne mięśnie i wymodelowana sylwetka.

Wpływ jazdy konnej na zdrowie

Jazda konna to nie tylko silniejsze, lepiej rozciągnięte i pięknie wyrzeźbione mięśnie. Regularne treningi zmniejszają ryzyko chorób serca, a jeśli odbywają się na świeżym powietrzu, to również dotleniają organizm. Ułatwiają też utrzymanie prawidłowej wagi ciała, ponieważ podczas 1 godziny konnej jazdy spalamy od 300 do nawet 600 kalorii (w zależności od intensywności treningu oraz naszej wagi). Dodatkowo specyfika jazdy na koniu – czyli konieczność wykonywania wielu ruchów jednocześnie – poprawia koordynację.

Jazda konna ma też pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, przede wszystkim dzięki endorfinom, produkowanym podczas treningu, ale też dzięki regularnemu przebywaniu na świeżym powietrzu i kontakcie z żywym zwierzęciem. Nie bez znaczenia jest też satysfakcja z podnoszenia swoich umiejętności, pokonywania ewentualnego strachu i przełamywania barier – poprawiają one pewność siebie.

Źródło tekstu: https://horse-trade.pl/jakie-miesnie-pracuja-podczas-jazdy-konnej