Co musisz wiedzieć zanim weźmiesz udział w trekkingu górskim

26 grudnia 2022

Wycieczki trekkingowe - sprawdź informacje o ofercie na https://www.exploruj.pl/rodzaj-wyprawy/trekkingi/.

Górskie wyprawy mogą mieć rozmaite postaci. Od powolnych spacerów po łatwych trasach w bezpiecznym sąsiedztwie domów turysty, przez wielogodzinne, piesze wędrówki po trasach plasujących się wyżej na skali trudności, aż po rygorystyczne trekkingi. Aby uczestniczyć w tych ostatnich, niezbędne jest doświadczenie w wędrówkach po górach (zarówno oznaczonymi szlakami, jak i poza nimi), co najmniej dobra kondycja, jak również umiejętność posługiwania się sprzętem turystycznym i wspinaczkowym. Niemniej jednak w zamian za niejednokrotnie ogromny trud dostajemy możliwość obcowania z dziewiczą naturą i delektowania się nieziemskimi widokami.

Trekkingi – stopnie trudności

Stopień trudności jest zależny od terytorium, przez które biegną trekkingi. Zawodowcy wyróżniają trzy stopnie trudności pieszych wypraw w regiony górskie. W trekkingach pierwszego stopnia wziąć udział mogą te osoby, które mają dobrą kondycję, a stan ich zdrowia nie jest przeszkodą do intensywnej aktywności. Następny stopień trudności wymaga lepszej kondycji oraz przynajmniej elementarnego doświadczenia w górach – chociażby w Karpatach. Najwyższy poziom to wycieczki dla jednostek z wysoką kondycją fizyczną, wiedzą z zakresu natury wysokich łańcuchów górskich i biegłym w użyciu sprzętu, jak również nieobawiających się niekomfortowych warunków biwakowania podczas długiej wyprawy.

Trekkingi w Azji i Europie

Trekkingi można prowadzić we wszystkich łańcuchach górskich. W Polsce entuzjaści tego typu rozrywki bardzo upodobali sobie szlaki tatrzańskie. Jeśli natomiast chodzi o inne pasma na kontynencie europejskim, największym powodzeniem cieszą się Alpy, Karpaty Wschodnie, Góry Przeklęte na Bałkanach, jak również graniczące z Azją Kaukaz i Ural. Najbardziej doświadczone w trekkingu jednostki mogą zaś spróbować swoich sił podczas wyprawy w Karakorum, Himalajach czy Andach.

Nasze dane teleadresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]