Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

27 czerwca 2023

Systemy dachowe składają się z wielu modułów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy więc lekceważyć wyboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz wprawy – podobnie jak zakładanie rynien. Co zatem winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich części są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – jakie części wchodzą w jego skład?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu bądź pod nim, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do ścieków.

Rynny plastikowe, PCV albo metalowe – które zamontować?

W ofercie hurtowników znajdziemy systemy rynnowe wykonane z różnych materiałów – głównie z metalu PCV. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego i tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania warto zatem przedyskutować z profesjonalistą.

Nasze dane teleadresowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08