Najpopularniejsze technologie i materiały do druku 3D

10 listopada 2019

Chcesz zamówić materiał do drukarek 3D? Koniecznie odwiedź tę stronę

CadXpert oferuje wszechstronny wybór materiałów do druku 3D: filamenty, żywice fotopolimerowe i inne. Materiały do druku 3D można rozdzielić na cztery kategorie:
– PolyJet – utwardzane UV płynne żywice fotopolimerowe,
– SLS – poliamid w proszku spiekany selektywnie,
– SLA – utwardzane promieniem laserowym żywice fotopolimerowe o rozmaitych cechach,
– FDM – warstwy ciekłych filamentów (tworzyw tearmoplastycznych). Wyróżniamy tu 2 podkategorie: FDM do ekspresowego tworzenia prototypów z niedrogich termoplastów oraz przemysłowe FDM używane do profesjonalnego wytwarzania z funkcjonalnych termoplastów.

Filament – ogólnodostępny oraz nietoksyczny materiał do druku 3D

Filament to tworzywo wykorzystywane do druku 3D w technologii FDM. Ta technologia druku oraz materiał są używane do seryjnej produkcji, a także do szybkiego prototypowania z łatwych do modelowania surowców oraz testowania funkcjonalnego. Jakie filamenty są najczęściej wykorzystywane do druku 3D? Zazwyczaj sięga się po tworzywa inżynieryjne (m.in. te o wysokiej udarności) albo charakteryzujące się specjalnymi właściwościami (np. ogniotrwałością) oraz łatwe do modelowania PLA (poliestry alifatyczne). Technologia druku FDM dotrzymuje kroku wydrukom pozyskanym za pośrednictwem innych szeroko stosowanych metod, czyli wtrysku czy termoformowania. Podstawowe atuty filamentów to duża dostępność, rozsądna cena idąca w parze z dobrą jakością druku, jak również proekologiczny sposób ich produkcji (nietoksyczny i czysty, toteż wyprodukowane tą metodą prototypy mogą być używane np. w biurach).
W technologii FDM firma CadXpert oferuje materiały:
– inżynieryjne,
– do szybkiego prototypowania,
– elastomery.

Inne materiały do drukarek 3D – zastosowanie żywic fotopolimerowych

Poza filamentami, w ofercie CadXpert znajdziemy też pozostałe materiały do druku 3D. Te dedykowane dla technologii Polyjet to m.in.:
– imitujące polipropylen,
– medyczne,
– gumopodobne.
PolyJet jest uznawana za niezmiernie dokładną i wszechstronną technologię drukowania w 3D. Płynne żywice fotopolimerowe utwardza się warstwa po warstwie za pośrednictwem światła UV. Za sprawą swoich cech mają zastosowanie m.in. jako modele: anatomiczne, koncepcyjne, inżynieryjne i odwzorowujące wyrób końcowy. Z tych żywic produkowane są również opakowania, obudowy oraz inne artykuły codziennego użytku.
Natomiast w technologii SLA (inaczej w stereolitografii) są to między innymi materiały:
– standardowe,
– inżynieryjne,
– dentystyczne,
– odlewnicze.
Jakie zastosowanie ma ciekła żywica fotopolimerowa utwardzana laserem? Dość szerokie. Najczęściej wykorzystujemy ją w branży medycznej i przemyśle do trójwymiarowego wydruku modeli koncepcyjnych oraz prototypów, a także rozmaitych detali, w których chcemy uzyskać efekt wygładzonej powłoki.

Nasze dane teleadresowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]