Na co zwracać uwagę przy wyborze kłódek?

21 lutego 2019

Kłódki należą do najstarszych znanych ą nam form zabezpieczania pojemników i pomieszczeń. Istnieje niezliczona ilość typów kłódek, jednak każda z nich przynależy do jednego z dwóch bazowych typów – z szeklą wygiętą w kształt litery U lub z prostym trzpieniem. Kłódki z szeklą cechuje uniwersalność i wygoda w użyciu, jednak kłódka trzpieniowa lepiej wypada pod względem wytrzymałości. To oczywiście tylko jeden z możliwych sposobów klasyfikacji kłódek. Co więc poza tym wpływa na funkcjonalność kłódek. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Kłódka na szyfr czy na klucz?

Wybierając kłódki warto wziąć pod uwagę rodzaj zamknięcia. Do wyboru mamy dwie opcje – kłódkę zamykaną kluczem oraz szyfrową. Kłódki szyfrowe są wygodne i stosunkowo ciężkie do sforsowania, jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na ich wykonanie. Jeśli widoczny jest bębenek, złodziej bez trudu złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrym zabezpieczeniem będą tylko produkty z wyższej półki – między innymi kłódki Gerda. Podobnie jest także z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony włamywacz otworzy dość szybko.

Z czego produkuje się kłódki?

Dla solidności kłódki istotny jest też surowiec, z którego została ona wyprodukowana. Ważne jest by był on odporny na piłowanie i uderzenia, co zagwarantuje wystarczającą ochronę przed włamywaczami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości produkowane są z metali posiadających wspomniane właściwości. Najpopularniejsze rodzaje to głownie kłódka mosiężna oraz kłódka żeliwna. Poza tym spotykane dostępne też kłódki wykonane ze stali (głównie nierdzewnej). Wszelkie kłódki dla podniesienia wytrzymałości na wodę bywają pokryte powłoką galwaniczną – np. niklem.