Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

27 sierpnia 2020

Dowiedz się, gdzie zamówić łańcuchy na koła, wejdź na http://bit.ly/2PNviZH

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w autach dostawczych, terenowych, ciężarowych i osobowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi, grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Różne są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. Obecnie producenci używają przede wszystkim stali tytanowej bądź manganowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być przyczyną sporego stresu. Aby go uniknąć, powinno się potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba unikać jazdy po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, należy też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Nasze dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]