Książki thrillery i kryminały – zanurz się w ich niepokojącym klimacie

21 listopada 2022

Jeśli potrzebujesz literatury kryminalnej, skieruj się na tę stronę.

Nie da się ukryć, że znacząca rzesza osób jest zaintrygowana upiornymi opowieściami. Niektórzy preferują powieści na granicy makabry, inni uwielbiają zagłębiać się w głębokie zakamarki skomplikowanych procesów myślowych seryjnych morderców czy brutalnych bandziorów. W ogromie podcastów i platform streamingowych, na których znajdują się tysiące produkcji opowiadających odbiorcom prawdziwe oraz fikcyjne historie, nieustannie jedną z najlepszych form styczności z nimi są książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki i thrillery – dlaczego sięgamy po przerażające historie?

Entuzjasta kryminałów i thrillerów z miejsca odpowie, iż chodzi o przyjemny zastrzyk adrenaliny. Oglądając bądź czytając przerażające historie chcemy na jakiś czas dać się ponieść mocnemu uczuciu niepokoju, którego sporadycznie doświadcza się na co dzień. W dzisiejszych czasach nie ma dla człowieka w naturze śmiertelnych zagrożeń, a gdy już się czymś stresujemy to zazwyczaj zdrowiem, niestabilnością finansową bądź utratą zatrudnienia. O ile nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których nasz organizm wyzwala w ogromnych ilościach adrenalinę, zwaną hormonem przetrwania i stresu. A właśnie uczucie strachu uczy nas radzić sobie z trudnymi sytuacjami. To dlatego bajki braci Grimm oraz Andersena mają na ogół tak straszny i okrutny charakter – w ten sposób opowieści te ujawniały dzieciom niebezpieczeństwa codziennego życia, uświadamiając je w tym samym czasie, iż to co dobre nie zawsze triumfuje.

Książki kryminalne są ciekawsze niż film

XXI wiek to wiek szybkiej kultury. Odbiorcy, gdy wyłuskają na nią wolną chwilę, poszukują serialu z zamkniętą historią lub filmu na wieczór, którego oglądanie zajmie nie więcej niż parę godzin. Pasjonaci mrocznych thrillerów i kryminałów są praktycznie rozpieszczani liczbą produkcji tego typu, które dostępne są na rozmaitych platformach VOD. Co wymaga uwydatnienia, nierzadko te filmy i seriale to adaptacje głośnych książek, jednak ustępują swoim pierwowzorom i ich obejrzenie nie przynosi podobnej frajdy jak przeczytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza opowieść kryminalną lub thriller, konsumuje się w inny sposób aniżeli serial – dłużej, a przy tym z większą uwagą. W książce każda rozmowa, deskrypcja czy postać (także ta trzeciego planu) buduje klimat snutej historii. Niepokój wyzwalany jest u czytelnika na ogół stopniowo, lecz daje to więcej czasu na skrupulatną analizę opisanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeśli wobec tego lubisz czytać i masz na to czas, daj sobie napędzić strachu literaturze kryminalnej, thrillerom oraz horrorom.

Nasze dane teleadresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa