Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

25 grudnia 2019

Kantar zamówisz na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar to pospolity fragment uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, ponieważ jedyną różnicą między nimi jest brak wędzidła – części umieszczanej w pysku, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jedna z głównych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. Dlatego musi on pasować do wymiarów i profilu głowy konia, jak również nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak zatem znaleźć odpowiedni kantar? Na które jego cechy należy zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar skórzany, a może podszywany?

W sklepach dostępne są rozmaite rodzaje kantarów: sznurkowe, podszywane, taśmowe oraz skórzane. Te pierwsze, zwane także halterami, są rekomendowane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec dzięki nim sprawuje nad wierzchowcem. Dla konia o wiele wygodniejszy jest jednak kantar taśmowy lub skórzany. Dużo większy komfort dają kantary podszywane – np. naturalnym albo syntetycznym futerkiem, które da się ściągnąć celem konserwacji. Kantar tego typu wspaniale zapobiega powstaniu obtarć, a równocześnie pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas spacerów albo ćwiczeń.

Kantary – jakie rozmiary są w sprzedaży

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), którego używają posiadacze koni szetlandzkich, a także pokaźniejszych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) został z kolei stworzony dla kucy (np. connemara) i roczniaków większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średnich rozmiarów i są odpowiednie między innymi dla koni wielkopolskich, fryzyjskich, arabskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo perszeron) i większych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich).

Nasze dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]