Jak wykorzystać cegłę dekoracyjną?

10 września 2018

Klinkier to rodzaj cegły dekoracyjnej, która może być umieszczana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Jakie są jego główne właściwości i dlaczego jest współcześnie tak szeroko wykorzystywana w pracach budowlanych?

Cechy klinkieru elewacyjnego

Klinkier to nic innego jak wypalane w bardzo wysokiej temperaturze płytki ceglane charakteryzujące się wysoką wytrzymałością na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Płytki z cegły od wielu dekad znajdują zastosowanie jako element wykończeniowy mieszkań oraz domów – mogą posłużyć m.in. jako płytki elewacyjne wewnętrzne czy cegła na komin. Cegła ozdobna jest używana też na cokoły, naroża, podokienniki oraz pozostałe części budynków i znakomicie pasuje zarówno do domów utrzymanych w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu.
Elewacja z klinkieru prezentuje się bardzo estetycznie i jest odporna na negatywne czynniki z zewnątrz – deszcz, śnieg, promieniowanie słoneczne czy niską temperaturę. Klinkier elewacyjny pozostaje więc latami w znakomitym stanie. Płytki ścienne wykonane z klinkieru posiadają również inne zalety – użycie naturalnego surowca powoduje, iż są one antyalergiczne i niepodatne na działanie grzybów.

Płytki klinkierowe wewnętrzne i klinkier na elewację

Cegła dekoracyjna zastosowana na ścianę zewnętrzną domu nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Z kolei klinkier jako elewacja wewnętrzna zaakcentuje styl, w którym utrzymane są pokoje – świetnie nada się do wnętrz inspirowanych przestrzenią industrialnego loftu. Dobrej jakości płytki ceglane można nabyć w licznych sklepach budowlanych – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.