Czy susz konopny z CBD można kupić w Polsce?

8 grudnia 2020

W sklepach konopnych, obok popularnych olejów CBD, można kupić także susz. Licznym osobom wygląd i nazwa tego produktu błyskawicznie przywodzi na myśl zakazaną prawem roślinę psychoaktywną. Jednak susz konopny dostępny w handlu w naszym kraju, podobnie jak olejki, zawiera przede wszystkim kannabinoidy, a nie THC (ilość tego związku – według obowiązujących przepisów – nie może przekraczać 0,2%).

Susz konopny – pozwolenia niezbędne do hodowli konopi włóknistych

Susz konopny wytwarzany jest z liści i kwiatów konopi, zaaprobowanych do oficjalnej uprawy. Do 2020 r. w naszym kraju wpisanych do rejestru zostało aż 9 odmian takich konopi włóknistych (to przykładowo Sofia, Tygra czy konopie Białobrzeskie), a sama ich uprawa cieszy się coraz większym zainteresowaniem pośród polskich rolników, nierzadko stając się podstawowym źródłem ich utrzymania.

W Polsce konopie siewne hoduje się na potrzeby wielu branż przemysłu, np. chemicznego czy nasiennictwa, niemniej jednak podlega to urzędowej regulacji, co znaczy, że inwestor albo rolnik zamierzający rozpocząć ich wysiew musi uprzednio dostać stosowne zezwolenie z urzędu miasta albo gminy. Ponadto, przetwarzanie konopi włóknistych możliwe jest tylko po uzyskaniu zezwolenia właściwego miejscowo marszałka województwa. Atutem konopi włóknistych jest to, że można hodować je na uprawach outdoorowych, jak i krytych, ale też i na scalających obie te metody uprawach szklarniowych (greenhouse).

Gdzie odszukać solidne dane o suszu konopnym?

Czemu wytwarzanie suszu konopnego staje się modna w Polsce? Kwiaty i liście konopi przemysłowych, z których wytwarza się susz konopny, są bogate nie tylko w wiele kannabinoidów (CBC czy CBGV), ale również terpeny (jak np. Limonen oraz Humulen), które nadają każdej ich odmianie łatwo wyczuwalny, wyjątkowy aromat. Terpeny zawarte w kwiatach konopi włóknistych używane są w licznych produktach spożywczych i kosmetycznych.

Ogólnie uznaje się, iż kannabinoidy mają ogromny wpływ na organizm człowieka, a dzięki temu, że nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je posiada, można użyć jako uzupełnienie terapii wspomagający zmagania z stresem , zapaleniem stawów, bólami mięśni bądź niektórymi chorobami układu nerwowego, jak przykładowo padaczka. Multum informacji o działaniu, a także dawkowaniu tych substancji, można odszukać m.in. w artykułach medycznych upublicznionych w bibliotece Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).