Blachy dachowe – zastosowanie w budownictwie

22 marca 2020

Blachy dachowe to obecnie jeden z najpopularniejszych typów pokryć dachowych. Oczywiście spore zainteresowanie, jakim to rozwiązanie cieszy się wśród inwestorów nie bierze się znikąd. Blachodachówki mają wiele zalet, czyniących z nich wspaniały wybór zarówno w przypadku nowych budynków, jak i remontów tych już istniejących – zwłaszcza wiekowych. Blacha dachowa to również bardzo uniwersalna technologia, znajdująca zastosowanie w wielu gałęziach budownictwa. Powszechnie wykorzystuje się ją w obiektach mieszkalnych (wielo- oraz jednorodzinnych), jak również gospodarczych i komercyjnych. Warto zatem poznać bliżej jej liczne zalety oraz dowiedzieć się, co zrobić, by wykonane z jej użyciem pokrycie było estetyczne i, co istotne, naprawdę silne.

Blachodachówka – cechy i zalety

Blacha dachowa produkowana jest z odpowiednio dobranych arkuszy stali, która później zostaje poddana specjalnej obróbce, gwarantującej jej wysoką trwałość. Istotne jest dwustronne ocynkowanie oraz pokrycie blachy powłoką lakieru. Dzięki temu blachodachówka jest dość lekka – na co wpływ ma gęstość użytego materiału oraz jego nieduża ilość – oraz cechuje się wieloma zaletami. Wśród nich najistotniejsza okazuje się rzecz jasna wysoka odporność na wilgoć i powiązana z nią mała podatność na korozję. Nowoczesne blachodachówki odróżnia również duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne takie jak zarysowania, jak również wgniecenia będące skutkiem opadów gradu czy obiektów spadających na dach. Właściwie dobrane warstwy lakiernicze są też odporne na działanie promieni słonecznych, co sprawia, że utrzymują one swoją estetykę nawet po latach od założenia. Żeby jednak cieszyć się tymi walorami, blachy dachowe należy nabywać w sprawdzonych punktach – najlepiej wprost od producenta.

Blachy dachowe – gdzie najlepiej się sprawdzą?

Blacha na dach, ze względu na niską wagę, znajduje rozległe zastosowanie przy renowacjach zabytkowych budynków o małej lub osłabionej wytrzymałości konstrukcji. Równie dobrze sprawdza się też w budownictwie indywidualnym – jest łatwa do montażu i całkiem tania – oraz przy wznoszeniu i remontach obiektów gospodarczych. Zdaje egzamin też w renowacji kościołów, co wynika z jej przystosowania do użytkowania na dachach o dużym nachyleniu.

Nasze dane teleadresowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08