System SWIFT – co to?

6 lipca 2022

Mimo, że w zasadzie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo osób pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji wobec Rosji jako odpowiedź świata na jej atak na Ukrainę. Lecz system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z podstaw sprawnego funkcjonowania bankowości światowej.

System SWIFT wykorzystują nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia dużo bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to popularny, ale nie jedyny wykorzystywany współcześnie system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Polsce funkcjonują dodatkowo z systemów: Express Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na świecie wdrożone są także różnorodne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na terenie konkretnego kraju.

Co jest wobec tego główną zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Obejmuje on nieomal wszystkie państwa na świecie i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 10 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i masa innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC znanych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak ekspresowo znaleźć taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, obecnych w Polsce.

– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]