Srebrne monety bulionowe – obiecująca opcja inwestycji na przyszłość

21 marca 2023

Więcej szczegółów o srebrze bulionowym.

Monety bulionowe, zwane także lokacyjnymi, to kolejna opcja dla osób pragnących lokować swój kapitał w metale szlachetne. Owszem, najpopularniejszym kruszcem także w tym typie inwestycji jest złoto, jednakże w ostatnim okresie coraz więcej państw wybija srebrne monety bulionowe, które ekspresowo zdobyły gorliwych zwolenników, zwłaszcza wśród inwestorów z niezbyt bogatym portfelem.

Monety bulionowe – srebro jako dobra opcja dla inwestorów

Można rzec, że srebrne monety bulionowe są niejako nowością na rynku inwestycyjnym. Sporządzane są w mennicach kilku państw, i to zaledwie od lat 80-tych XX wieku (pojawiły się z początku w Kanadzie, w Meksyku oraz w Chinach). Choć znane są inwestorom już od prawie 50 lat, ich oferta nie jest nadal tak bogata jak podobnych złotych monet. Srebro bulionowe jest jednakże świetną propozycją dla osób potrzebujących zróżnicować swoje aktywa, a które obawiają inwestycji w odpowiednio kosztowniejsze monety kolekcjonerskie ze srebra lub które nie mogą pozwolić sobie na lokatę środków w platynę bądź złoto. Z jakiej przyczyny monety bulionowe uznaje się za pewniejszą inwestycję aniżeli monety kolekcjonerskie z identycznego metalu szlachetnego? Koszt nabycia monet kolekcjonerskich w dniu wprowadzeniu do sprzedaży zawsze zauważalnie przewyższa koszt kruszcu, z którego zostały wytworzone. Przyczynia się do tego w największym stopniu ogólny koszt wybicia numizmatu (m.in. opracowanie przez artystę indywidualnego projektu i przygotowanie odpowiednich sztanc). Istotne jest także to, że monety kolekcjonerskie sprzedawane są w limitowanej ilości sztuk, co na starcie już zwiększa na nie popyt. Nie oznacza to jednak, iż z czasem ich wartość będzie zawsze wzrastać! Trzeba mieć świadomość, iż tak jak każdy przedmiot kolekcjonerski, monety te są warte tyle, za ile zapragnie je nabyć potencjalny kupiec. Z kolei srebrne monety bulionowe nie posiadają wymiaru numizmatycznego (nie mają ograniczonego nakładu, a ich wygląd modyfikowany jest niezmiernie rzadko), więc ich wartość mocno powiązana jest z wartością rynkową srebra.

Jaka jest najpopularniejsza waga srebrnych monet bulionowych?

Srebro jest tanim metalem inwestycyjnym, toteż monety bulionowe z tego kruszcu z rzadka wybijane są w nominale mniejszym niż 1 oz, czyli 31,1 gramów. I mimo, że próba srebra .999 oraz waga 1 oz to w zasadzie norma dla tych monet, w sprzedaży kupimy również monety ważące 3 oz, 5 oz, a nawet 500 g. W rodzimych sklepach mających w swojej ofercie srebro inwestycyjne bez przeszkód zamówimy popularne na całym świecie Krugerrandy z Południowej Afryki, kanadyjskie Liście Klonowe oraz austriackich Wiedeńskich Filharmoników o niebanalnym nominale 1,5 €.

Nasze dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]