Krajowy System e-Faktur – tu wystawisz i odbierzesz fakturę ustrukturyzowaną

23 maja 2022

Na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/ przeczytasz wszystko, co warto wiedzieć o Krajowym Systemie e-Faktur.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie działać już w październiku 2021 r., ale ostatecznie biznesmenom na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać trochę dłużej. Projekt wystartował w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z tego podatku.

Co to jest faktura ustrukturyzowana?

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma ściśle określoną strukturę informacji zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie mało co mówi osobie, która nie potrafi go odczytać, jednakże dla odpowiedniej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur taki dokument jest w pełni czytelny. Fakt, iż faktury mają jednolity format sprawia, że niezależnie od tego jaki program do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to znamienna zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotąd na co dzień mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez oprogramowanie księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej albo pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kompletnie eliminują ewentualność błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – dokładniejsza kontrola systemu podatkowego

Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić i odebrać fakturę ustrukturyzowaną przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, że faktury się nie zgubią (KSeF przechowuje dane o dokumentach przez dekadę), nie są zobowiązani przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, a także wcześniej odbiorą zwrot podatku VAT. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc lepiej przeciwdziała nieprawidłowościom w sferze podatku akcyzowego, od towarów i usług oraz dochodowego. Co ważne, konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości używania komercyjnego oprogramowania do księgowania, jednakże musi ono być zintegrowane z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]