Jak działa optymalizacja podatkowa

29 sierpnia 2018

Obniżenie wysokości płaconych podatków jest jak najbardziej możliwe. Niestety, nie każdy przedsiębiorca będzie w stanie samodzielnie opracować strategię opłacalnych dla siebie rozliczeń z fiskusem. Dlatego warto zdecydować się na współpracę z dobrym doradcą finansowym, który pomoże nam zoptymalizować podatki w ten sposób, by inspektorzy Urzędu Skarbowego nie mieli powodów do nałożenia na naszą firmę kary.

Optymalizacja podatkowa – na czym polega?

Optymalizacja podatkowa to działania podejmowane w celu zmniejszenia obciążenia podatkowego. Co najważniejsze, pojęciem tym określa się jedynie działania legalne. W jaki sposób osiąga się te cele? Wachlarz metod jest szeroki i obejmuje między innymi dobór odpowiedniej formy działalności gospodarczej, korzystanie z możliwości oferowanych przez specjalne grupy ekonomiczne, łączenie źródeł wpływów czy też korzystanie z ulg przewidzianych przez ustawodawcę.

Ryzyko związane z optymalizacją podatkową

Działania te nie wiążą się z ryzykiem nałożenia przez Urząd Skarbowy kar na naszą firmę. Dotyczy to jednak sytuacji, w których rozliczenia podatkowe dokonywane są przez dobrego księgowego (biura oferujące takie usługi działają między innymi we Wrocławiu oraz innych dużych miastach). Jest to tym ważniejsze, że poszczególne przepisy prawa podatkowego mogą się zmieniać, a niedostosowanie się do któregoś z nich może być podstawą do nałożenia kary. Osobom niedoświadczonym w takich działaniach nietrudno też o popełnienie błędów lub podejmowanie decyzji na granicy legalności.