Gdzie sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego i wymienić tę walutę?

29 sierpnia 2021

Potrzebujesz więcej wiadomości dotyczących kursu franka? Zajrzyj na nordiqa.com/kurs-chf.html

O franku większość Polaków nie wie zbyt dużo, generalnie tylko tyle, że jest to waluta, w której tysiące naszych rodaków wzięło w przeszłości kredyty hipoteczne, które w tym momencie ciężko im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest całkiem interesująca.

Frank szwajcarski – uważany za jeden z najbardziej urzekających banknotów na świecie

Rzecz jasna, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednak jest to również środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak euro, funt szterling i dolar, frank szwajcarski jest zaliczany do najważniejszych walut w dzisiejszym świecie. Niemniej jednak nie był to pierwszy pieniądz, który został wprowadzony do obiegu na terenie historycznej Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się dopiero w połowie XIX w. i zastąpił mnogie miejscowe waluty, które uprzednio były używane w różnych kantonach. Przez niespełna dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niesłychaną stabilnością, wychodząc obronną ręką m.in. z licznych zawirowań w latach kryzysów politycznych i ekonomicznych, jakich doznaliśmy w XX i XXI w. Ciekawostką jest to, że frank szwajcarski uważany jest za jedną z najpiękniejszych walut na świecie. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych wyróżniają się bajeczną kolorystyką oraz niecodzienną wertykalną orientacją grafiki. Na frankach przedstawiono osobistości ze świata sztuki (przykładowo Alberto Giacomettiego, Arthura Honeggera czy Charlesa-Ferdinanda Ramuza), a nie jak przeważnie bywa – wizerunki królów, ministrów czy wojskowych. A motywem przewodnim nowej, dziewiątej już serii banknotów są natura, Ziemia i nauka.

Jak szukać bieżącego kursu franka szwajcarskiego?

Frank szwajcarski nieprzerwanie cieszy się ogromnym popytem wśród inwestorów, jednakże jego notowania obserwują również ciekawością kredytobiorcy z niespłaconymi pożyczkami w tej walucie. By poznać aktualny kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy odwiedzać na stronę kantorów online, gdzie notowania tej waluty aktualizowane są w co kilka sekund. Tu można również prześledzić fluktuacje ceny waluty w dowolnie wybranym roku. To funkcja przydatna dla frankowiczów czuwających na odpowiedni moment, by zlecić wymianę waluty przed spłatą kolejnej części kredytu, a także dla inwestorów analizujących swoje dalsze kroki.