Co to jest złoto lokacyjne i czy można je kupić w Polsce?

22 lipca 2021

Jeśli chcesz kupić gram złota, koniecznie wejdź na goldbroker.pl.

Sporo myślimy o emeryturze i o zabezpieczeniu się na tzw. “czarną godzinę”. Z tej przyczyny zazwyczaj zabiegamy o to, by systematycznie odkładać niewykorzystane środki finansowe na lokacie bądź po prostu na koncie w banku. Od jakiegoś czasu jednak ta metoda jest mało korzystna – postępująca inflacja i słabe oprocentowanie lokat sprawiają, że oszczędności nie dają profitu, a wręcz z miesiąca na miesiąc ich siła nabywcza się zmniejsza. Nie zaskakuje zatem to, że wzrasta zainteresowanie innymi metodami inwestycji, w tym również zakupem złota lokacyjnego.

Co polskie przepisy uznają za złoto inwestycyjne?

Inwestycja w kruszce polega na kupieniu ich w momencie, kiedy ich cena na rynku jest niewysoka i ich sprzedaży, jeśli ta wartość zacznie wzrastać. Ale warto mieć na uwadze, iż nie każdy złoty produkt jest uważane za kruszec lokacyjny, wobec tego np. kolekcjonowanie łańcuszków nie można nazwać inwestycją w złoto. To, co może być złotem lokacyjnym jest klarownie określone przez polski prawodawstwo, w ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z aktualnej ustawy jest to głównie kruszec o próbie 0.995 lub wyższej w płytkach albo sztabkach. Tymczasem monety bulionowe ze złota muszą spełnić inne przesłanki, aby zostały uznane za złoto inwestycyjne. Muszą posiadać próbę 0.900 bądź wyższą, być wyemitowane po roku 1800 i co najistotniejsze – muszą być dopuszczone jako środek płatniczy w kraju, który je wybił. Monety bulionowe to nie numizmaty, więc nie traktuje się ich jako okazy kolekcjonerskie. Ustawa podaje jeszcze jeden typ złota inwestycyjnego – złoto reprezentowane przez papiery wartościowe.

Kupno złota lokacyjnego możliwe jest także online

W sklepach krajowych dostawców złota lokacyjnego bez przeszkód spotkać można złote sztabki, jak i popularne monety bulionowe z między innymi Wielkiej Brytanii i USA. Zamówienia można składać też online i nie jest to oferta tylko dla zamożnych inwestorów. Ci mniej zasobni znajdą online bogatą ofertę sprzedaży złotych monet o wadze 1/2, 1/4 bądź 1/10 uncji trojańskiej, jak i złota w sztabkach o wadze 1, 2 i 5 g. Kupić można dodatkowo złoto w tak zwanych „combibarach” pozwalających na odcięcie, a potem zbycie indywidualnych płytek złota.

Nasze dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]