Biokominki narożne w nowoczesnym wnętrzu – dlaczego warto?

19 listopada 2019

Odnawiasz dom i myślisz, jak uczynić je bardziej przytulnym, ale zarazem chcesz, by nowa aranżacja pomieszczenia miała nowoczesny design? Te dwie rzeczy da się pogodzić! Wystarczy w zainstalować biokominek!

Czym cechują się kominki bio

W latach, kiedy tak wiele mówi się o ochronie środowiska i zanieczyszczeniu powietrza, oczywistym jest, że nawet właściciele domów jednorodzinnych pomału rezygnują z budowy tradycyjnych kominków opalanych drewnem lub węglem. Podobne, jeśli nawet nie lepsze wrażenia estetyczne dają przecież ekologiczne biokominki, które podczas pracy nie generują dymu. Spalane w nich wkłady żelowe lub biopaliwo dają przyjemną ciepłą barwę płomieni, która przywodzi na myśl paleniska z górskich, drewnianych domków. Paleniska większości biokominków można ponadto przystroić włosiem metalicznym*, które w zetknięciu z płomieniem błyszczy się jak jarzące się drewno, polerowanymi ceramicznymi kamykami w najrozmaitszych barwach lub polanami ceramicznymi, które z sukcesem imitują takie gatunki drzew jak olcha, dąb, brzoza, bądź sosna, co zwiększa dynamikę ognia i potęguje wrażenie posiadania tradycyjnego kominka. Wykorzystanie ceramicznych ozdób ma jeszcze jeden atut – po wypaleniu się biopaliwa polana i kamienie są rozgrzane jeszcze przez jakiś czas, dzięki czemu ciepło wydzielane jest jeszcze kilkanaście minut po wygaszeniu płomienia.

Biokominki narożne – czy warto?

Oprawy biokominków wytwarzane są w wielu formach. Dość popularne są biokominki narożne, znamionujące się tym, że ich obudowa zagina się w lewą lub prawą stronę, dzięki czemu można umieścić je na kolumnach oraz zagięciach ścian. Takie biokominki rogowe nadają się także do zabudowy – daje to oszałamiający efekt aranżacyjny. Zaletą biokominków narożnych jest to, że emitowane ciepło rozchodzi się jednocześnie w dwóch kierunkach, skuteczniej dogrzewając pomieszczenie. Zapewne przed kupnem będziemy rozważać, czy postawić na biokominek narożny z szybą czy bez? Szyba w przypadku biokominków ma najczęściej wartość estetyczną, trzeba jednakże pamiętać, że szkło hartowane jest dość drogim elementem i może wywindować cenę biokominka. Poza tym osłona ognia dłużej się nagrzewa, dlatego jeśli chcemy stosować biokominka narożnego jako dodatkowe źródło ciepła, wypada wybrać model bez szyby. Z kolei jeżeli biokominek będzie zamontowany nisko, a mamy małe dzieci w domu, trzeba kupić model z szybą, która nie pozwoli pociesze sięgnąć do płomienia.