Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

22 grudnia 2019

Szalunki, zwane także deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Z reguły wykorzystuje się je podczas wylewania murów betonowych – wtenczas są one potrzebne do tego, by nadać im stosowny kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się również w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie prześwitów na drzwi, bramy i okna. W tym artykule wytłumaczymy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jak inwestorzy mogą je znaleźć.

Z jakich surowców wyprodukowane są szalunki?

Klasycznym typem szalunków jest struktura wykonana z drewnianych desek bądź grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można wykorzystać ponownie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większa część inwestorów oraz wykonawców wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki produkuje się z metalu, drewna lub sklejki, jak również zestawiać dwa a nawet trzy materiały. Na ogół jednakże stosuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję spajają głowice ze aluminiowe lub stalowe, narożniki, belki i łączniki.

Wynajem szalunków – kiedy to się opłaca?

Przedsiębiorstwa na co dzień zajmujące się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku brygad, które oferują inne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wznieść pojedynczy obiekt. Kupno wszelkich modułów niezbędnych do skonstruowania szalunku nie byłoby odpowiedzialne finansowo . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Nasze dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]