Szalunki – ich zastosowanie i sposób wykonania

28 stycznia 2020

Szalunki to to konstrukcja o charakterze tymczasowym, którą w zdecydowanej większości przypadków wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona również z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna odznaczającego się gorszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego typu działanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo właśnie tak w inny sposób nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która jest wylewana, zyskuje pożądany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Wykorzystując szalunki, można również skutecznie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stwardnieje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszelkie konstrukcje z betonu robi się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje zapełniony solidnie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Układa się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki wyjmuje się dopiero wówczas,gdy mieszanka mocno zastygnie. Na ogół potrzeba na to od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonuje się na przykład w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu cokołów ogrodzeń oraz sufitów żelbetowych. Cechują się więc naprawdę dużym zastosowaniem, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do zrobienia szalowania?

Do wykonania szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Wymagane są również specjalne dźwigary i podpory. Nieraz zdarza się, że niewielkie firmy budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w dźwigary, mocowania i sklejkę.

Nasze dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]