Okna skrzynkowe do wiekowych obiektów
4 sierpnia 2019
Zobacz, gdzie nabyć okna skrzynkowe
Okna skrzynkowe utożsamiamy zwłaszcza z zabytkowymi budynkami. Nierzadko zauważyć je można w zabytkowych gmachach, starych domkach lub dworkach. Obecnie są one wytwarzane zwłaszcza z myślą o montażu w takich budynkach, gdyż użycie tego typu okien oczekiwane jest przez urzędników. Warto przy okazji zauważyć, iż z uwagi na ich walory wizualne coraz chętniej montowane są również w nowszych budynkach. Tym bardziej, że dzisiejsze modele są równie wydajne, co okna wyprodukowane tradycyjnymi technikami. Jak więc wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są produkowane?
Jak skonstruowane są okna skrzynkowe?
Nazwa okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Składają się one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi znajduje się powietrze. Jest to swego rodzaju izolacja, która chroni pomieszczenie przed zimnem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach często dzielone są na czworo części – dwa górne, mniejsze skrzydła są otwierane oddzielnie i niegdyś służyły do wentylowania wnętrz. Taka konstrukcja najlepiej sprawdzi się w obiektach zabytkowych – na przykład chatach ceglanych.
Drewno na okna skrzynkowe
Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe rodzaje, muszą być wykonane z odpowiedniego drewna. Dotąd najczęściej sięgano po sosnę oraz modrzew, jednak ostatnimi czasy ich twórcy wykorzystują również drewno egzotyczne. Gatunki takie jak np. meranti są wszak dużo bardziej wytrzymałe na działanie deszczu, powietrza oraz ekstremalnych mrozów.
Nasze dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa
Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail:
[email protected]