Czym są badania gruntu?

12 grudnia 2018

Niezależnie od tego, czy stawiamy dom, czy jesteśmy inwestorem rozpoczynającym budowę niemałego osiedla, nie powinniśmy zapomnieć o niezbędnych w trakcie budowy pracach. Godne uwagi są między innymi badania gruntu. Co mają na celu badania gruntu? Jakie czynności wchodzą w ich zakres?

Badania gruntu – czym są?

Badania gruntu to typ usług geologicznych, które stosowane są tak podczas rozpoczynania inwestycji budowlanej, jak i w czasie jej trwania. Mają one na celu identyfikacja parametrów gruntowo-wodnych terenu, na którym ma powstać nieruchomość. W efekcie bez przeszkód można rozpocząć budowę w wybranym punkcie. Nie trzeba wtedy bać się, że wybudowany budynek zawali się, ponieważ warunki gruntowo–wodne były nieodpowiednie. Właściwie przeprowadzone badania gruntowe pomagają sprawdzić strukturę warstw gruntu, a także jego właściwości hydrogeologiczne. Umożliwiają także ustalenie parametrów fizyczno-mechanicznych obszaru, na którym ma odbywać się inwestycja.

Badania gruntu – co wykonuje się w ich trakcie?

Badania gruntu to wiele złożonych czynności, które mogą wykonywać jedynie bardzo doświadczone osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Na ogół inicjowane są wierceniem geologicznym oraz sondowaniem geologicznym. Później wykonywane są też badania laboratoryjne gleby. Ostatnią fazą badań geologicznych jest w każdym przypadku przygotowanie dokumentacji w oparciu o otrzymane wyniki badań. Chcąc przeprowadzić badania geologiczne przed początkiem inwestycji bądź już w czasie jej trwania, należy powierzyć je posiadającym rozległe kwalifikacje geologom, który mają stosowne pozwolenia. Tylko wówczas można być pewnym, że prace będą należycie wykonane, a otrzymane rezultaty obrazują stan faktyczny. Na szczęście, aktualnie znalezienie przedsiębiorstw mających w swojej ofercie badania geologiczne, nie przysparza wielu kłopotów. Wiele z nich to przedsiębiorstwa o doskonałej opinii.