Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

12 lipca 2020

W tym miejscu znajdziesz obrączki ślubne Kraków

Dla większości kobiet dzień ślubu jest wyjątkowo wzruszającym dniem życia. Sakrament ten wiąże Państwa Młodych na zawsze, a znakiem ich uczucia, oddania i lojalności są obrączki.

Obrączki ślubne – element ceremonii zaślubin od XIII wieku

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, skutkiem tego ich dzieje są wspólne i sięgają wiele wieków przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu wręczenie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii ślubu. Mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną wiele stuleci później, o czym jednak niewielu wie. I chociaż wcześniej zdarzało się, że wsuwali pierścienie na dłoń jak wybywali na wojnę, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się dopiero w poprzednim stuleciu, a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, że w domu czeka na niego małżonka, za którą walczy i której powinien być wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w wielu państwach, jak przykładowo w USA, w Iranie, w Egipcie albo we Francji, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze starymi przesądami biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, pary mierzą oraz poszukują obrączek wspólnie, jednocześnie tradycja powiada, iż przyszła żona nie powinna finansować ich zakupu, bowiem jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki ślubne – niegdyś z żelaza, dzisiaj ze złota i platyny

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się delikatniejszym designem. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z różnorodnych surowców, bardziej lub mniej trwałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub mosiądz) reprezentujące siłę miłości. Obecnie do ich sporządzenia używa się przede wszystkim platyny oraz złota, które są symbolem zaufania do partnera. Owszem, są one także częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najchętniej kupowane są uniwersalne, proste złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek, świadczą także często usługę grawerunku. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też ważny dla młodej pary cytat.

Nasze dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]