Wisiorki srebrne

25 listopada 2018

Sprawdź, gdzie zamówić zawieszki

Srebro od lat wymieniane jest wśród najczęściej stosowanych przez złotników surowców. Nie ma w tym jednak nic dziwnego – jest łatwe w obróbce, doskonale wygląda i cechuje je interesujący refleks. Ozdoby takie jak wisiorki srebrne potrzebują jednak specjalnej ochrony – metal ten jest naprawdę delikatny, w związku z czym możemy uszkodzić. Jak zatem troszczyć się o wykonaną ze srebra biżuterię?

Detergenty źle działają na wisiorki srebrne

Mocne środki myjące dla srebra są zabójcze. Przez nie surowiec może odbarwiać się i blaknąć. Nie należy więc wykorzystywać ich do czyszczenia biżuterii, a w czasie sprzątania bezwzględnie musimy zdjąć noszone wisiorki srebrne oraz pierścionki.

Wisiorki srebrne – gdzie je trzymać?

Wisiorki srebrne należy chronić również wtedy, kiedy nie mamy ich założonych. Do ich przechowywania należy wykorzystywać kuferki wykładane od środka delikatnym materiałem – zapobiegniemy tak ich zarysowaniu. Metal ten niezbyt dobrze znosi też styczność z wodą i słońcem, które mogą sprawić, że wyblaknie lub się odkształci. Zanim włożymy parę ozdób do szkatułki, powinniśmy przed tym zabezpieczyć je delikatną szmatką albo wrzucić do foliowej torebki.

Pielęgnacja wisiorków srebrnych

Do pielęgnowania wyprodukowanej ze srebra biżuterii powinniśmy użyć ciepłej wody z dodatkiem soli, która doskonale usuwa pojawiający się na powierzchni tego materiału osad. Poza tym sprawdzą się także wódka, białko kurze oraz specjalne płyny. Do czyszczenia srebrnych ozdób powinniśmy używać miękkich szmatek – sztywne mogą porysować powierzchnię.