Topaz mistyczny – biżuteria na wszystkie okazje

11 listopada 2018

Wspaniały blask oraz nietypowy, jak na topaz, odcień to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, od dawna szczycącego się dużym zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Mimo że na początku można mylnie stwierdzić, iż to odmienny minerał, topaz mistyczny okazuje się naprawdę zwykłym topazem. Jego wyjątkowe walory są rezultatem specjalnej techniki produkcji – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany wpływowi gorąca oraz powlekany cienką warstwą metalu ozdobnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Topaz mistyczny – co rzutuje na jego barwę?

Kolory, które ma topaz mistyczny zależne są w szczególności od kruszcu, z którym jest połączony. Szczególnie często widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, powstający w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia natomiast, iż kamień przybiera fioletowy odcień, błękitny zaś jest wynikiem podgrzania kamienia bez jakichkolwiek dodatków. Najlepsze skutki przynosi wykorzystywanie czystego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Brazylii czy Azji.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak już wspomnieliśmy, wspaniałe zalety topazu mistycznego są wysoko doceniane przez jubilerów. Chętnie używają go zatem do wyrobu naszyjników, kolczyków i broszek. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż jedynie do wieczorowych kreacji – doskonale wygląda również w pracy. Nie bez znaczenia jest też różnorodność kolorów, sprawiająca, że łatwiej można wybrać ozdoby do konkretnej kreacji.