W zabawkach, rowerach i pompach przemysłowych – o zastosowaniu silników DC

28 stycznia 2023

Chcesz zamówić silniki prądu stałego? Sprawdź https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Sporo rzeczy, z którymi stykamy się na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, by działać wykorzystuje silniki na prąd stały. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, małe bądź ogromne, te silniki odmieniły nasz tryb pracy i życia, a statystyczny człowiek zwykle nie wie, jak są one skonstruowane ani jak funkcjonują te urządzenia.

Silnik DC – zasługa uznanych inżynierów XIX w.

Rolą silników elektrycznych DC jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomal dwóch wieków i są wspólnym zasługą wielu osób. Do ich konstrukcji, dalszych modyfikacji i ostatecznie ich wprowadzenia do ogólnego użycia w różnorodnego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki i badania uznanych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak między innymi Gaston Planté, Michael Faraday czy Zénobe Gramme. Silniki elektryczne prądu stałego skonstuowane są ze komutatora, wirnika, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, nieruchomego statora i szczotek. Współcześnie często stosowane są też silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które ze względu na brak tego często ulegającego awarii elementu, są uznawane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są ogólnie cenione za ciche działanie, a takżefenomenalną niezawodność.

Silniki DC znajdziesz w wielu powszechnie używanych sprzętach

Stwierdzenie, iż silniki elektryczne na prąd stały są stosowane właściwie wszędzie to nie egzageracja. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik DVD czy też w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są modułem sterowanych radiowo pociągów czy samochodzików, a więc gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie kupimy też naszym pociechom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i małe pompy hydrauliczne potrzebne w wielu gałęziach przemysłu, między innymi produkcyjnej, wydobywczej oraz budowlanej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, bowiem napędzają modne segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Z silniczków na prąd stały korzystają także miłośnicy elektroniki do realizacji własnych prototypów z zakresu robotyki i mechaniki.

Choć silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez problemu da się kupić w sklepach dla hobbystów bądź z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od najlepszych światowych producentów.

Nasze dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]