Silniki krokowe

28 maja 2020

Co to są silniki krokowe?

Silnik krokowy, określany również mianem silnika skokowego, to specjalny rodzaj napędu elektrycznego. Jego nazwa pochodzi stąd, iż przy właściwym sterowaniu jego wirnik obraca się o pewien krok zdefiniowany przez producenta (tj. o daną ilość stopni). Oferuje to możliwość prezycyjnego kontrolowania ilości obrotów na sekundę w każdym momencie ruchu. Jest to możliwe dzięki specyficznej konstrukcji tego typu silników w połączeniu z wspomnianym wyżej specjalnym sterowaniem.

Silniki krokowe w urządzeniach mechanicznych XXI wieku

Nie tylko w chirurgii duża dokładność stanowi obiekt pożądania. Mechanika w obecnych czasach coraz częściej także jej wymaga. I właśnie silniki krokowe pozwalają ją osiągnąć. Ale to nie wszystko. Dodatkowo gros elementów urządzeń mechanicznych podlega dziś sterowaniu sygnałem cyfrowym. Silnikami krokowymi steruje się dokładnie tą metodą – poprzez periodyczne przesyłanie impulsów elektrycznych do kolejnych wyprowadzeń urządzenia. O prędkości ich obrotu decyduje czas trwanianastępujących jeden po drugim pulsów. Dzięki dokładności sterowania i brakowi konieczności zmiany domeny cyfrowej na analogową w celu sterowania napędem, silniki krokowe znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach współczesnej techniki i można na nie trafić w różnych urządzeniach, takich jak drukarki, roboty.

Silniki krokowe – wady

Opisywane silniki nie są rozwiązaniem idealnym. Poza swoimi niewątpliwymi zaletami posiadają parę istotnych wad, o których nie należy zapominać – w odniesieniu do innych typów napędów, pobierają one stosunkowo więcej prądu przy tej szybkości, co więcej emitują niemało energii cieplnej. Zważając na ich konstrukcję w niektórych zastosowaniach może okazać się niewystarczająco duża. Zazwyczaj jest mniejsza niż kilkaset obrotów na minutę.

Dostępne silniki krokowe

W sprzedaży są dostępne do nabycia są różne modele silników krokowych. Różnią się między sobą przede wszystkim:

  • wielkością,
  • budową (na magnesach albo elektromagnesach),
  • właściwościami elektrycznymi.

Pomimo, iż silniki krokowe wymagają większego wkładu finansowego niż mniej skomplikowane napędy prądu stałego, wciąż są wystarczająco korzystne nawet w amatorskich projektach wykonywanych w domu.