Co to jest i jak działa motoreduktor?

16 kwietnia 2022

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączne połączenie napędu elektrycznego z przekładnią. Jak pracują motoreduktory i gdzie się je stosuje? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają czas konstruktorów

Motoreduktory pozwalają skuteczniej wykorzystać silniki elektryczne w roli napędu w licznych użyciach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna efektywność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, wskutek czego zawsze występuje niewielka dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą też inne części jak hamulce albo sprzęgła. Głównym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane zestawy, które można bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, żeby ich parametry idealnie pasowały do wymogów budowanej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a niekiedy miesięcy, na czasochłonne obliczenia oraz testy pojedynczych układów części. W zależności od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do niewielkich, umiarkowanych lub znacznych obciążeń, jak również do krótkotrwałego bądź długotrwałego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto przekładnie kilkustopniowe, można uzyskać niezwykle wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Cenieni producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich możliwych zestawów

Chociaż motoreduktory mogą być składane z wykorzystaniem kilku wariantów silników (BLDC, DC, AC oraz bocznikowych), dzieli się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową).

Nie ma z pewnością takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, przemysł bądź logistyka, dzięki motoreduktorom działają różnorodne automaty, jak m.in podnośniki, linie produkcyjne, dachy ruchome albo mieszadła. Duże zróżnicowanie ich mocy, wielkości oraz rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników sprawiła, iż ilość realnych zestawów, jakie teraz oferują najpopularniejsi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Nasze dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]